Živnosti a vše okolo nich

Jak snížit daně ze zisku

Hoří vám termín pro podání daňového přiznání?

Pak byste rozhodně ve spěchu neměli zapomenout ani na odpočty, které v mnoha případech mohou finančně pomoci a daň tak snížit.

Jednotlivé položky si z daní může odepsat každý, kdo daňové přiznání podává a nemusí se vždy jednat jen o podnikatele, ale i fyzická osoba má na toto zvýhodnění nárok.

Snížení daňového základu


Daň si snížit můžete, otázkou zůstává, zda na to máte nárok. Pro každého občana platí při odpisu stejná pravidla, odepsat si všichni můžeme následující položky.

  • příspěvky na penzijní připojištění se státním příspěvkem
  • členské příspěvky některé z odborových organizací
  • příspěvky na vlastní pojištění (životní, důchodové, úrazové)
  • úroky, které jsme uhradily za úvěr poskytnutý pro bydlení, stavební spoření či hypoteční úvěr

Určitá daňová zvýhodnění jsou ale v platnosti stále, příliš se o nich ale nemluví. Jedná se především o úlevy daně na děti, slevy pro invalidní důchodce či pro studující daňové poplatníky. Z daní si můžete dokonce odepsat i dárcovství krve a podobné příspěvky. Co je na celé věci, ale nejdůležitější je fakt, že od každého zvýhodnění, které chcete na dani uplatnit, musíte mít platný dokument. Pakliže ho nemáte, nelze zvýhodnění na dani z příjmu uplatnit a to dokonce i v případě, že dokument máte, ale je nějakým způsobem poškozen a znehodnocen. Doklady zkrátka a dobře musí být naprosto v pořádku, čitelné a daňové přiznání přehledně vyplněné.

Komentáře jsou uzavřeny.