Živnosti a vše okolo nich

Jak zrušit sro

Pokud se vám založení společnosti s ručením omezeným zdálo až příliš jednoduché, pak se asi budete divit, jak moc je složité zrušení společnosti. Úkon není jednoduchý, je časově náročný a mimo jiné budete potřebovat i advokáta.

Společnost pak zaniká až tehdy, kdy je vymazána z obchodního rejstříku firem, proběhne tedy její zánik. Zániku ale ještě předchází samotné zrušení společnosti bez likvidace nebo naopak s likvidací. Velkou roli zde hraje i důvod zrušení společnosti, a zda máte finanční závazky vůči věřitelům.

Zrušení a zánik společnosti

Pokud bychom se měli řídit obchodním zákoníkem, tak nejdříve dochází ke zrušení společnosti, nakonec k jejímu zániku.

Zrušení společnosti provádí zejména advokát nebo pověřený notář. Společnosti zaniká ke dni, kdy je vymazána z obchodního rejstříku. V tomto případě ale může nastat ještě několik situací a jednou z nich je i likvidace.

Zrušení s likvidací nebo bez likvidace

Likvidaci provádí likvidátor a to v případě, že je to nařízeno soudem nebo si to všichni společníci přejí. Likvidace je úplné zrušení společnosti, kdy je vyrovnávají závazky vůči věřitelům, dodavatelům, apod.

Společnost je ale možné zrušit i bez likvidace a to v případě, že všichni společníci dobrovolně vystoupí a jmění přechází na jiného právního nástupce čímž může být zcela nová, nebo už zaběhlá společnost.

Pokud nemáte s administrativní prací valné a opravdu odborné zkušenosti, pak je rozhodně lepší nápad nechat celou administrativu na zkušeném advokátovi. Ano, jsou to nějaké ty výdaje navíc, ale vy budete mít jistotu, že se v budoucnu neobjeví žádné další potíže v rámci již neexistující společnosti.

Mohlo by vás zajímat:


Tento záznam byl zaslán Přerušení podnikání a označen , , , , . Záložka je zde.

Similar posts

Komentáře jsou uzavřeny.