Živnosti a vše okolo nich

Řemeslné živnosti

Kategorie řemeslných živností se v posledních letech značně změnila. Mezi jednu z podmínek patřila i odborná způsobilost a praxe v daném oboru. Dnes je to tak stále, ale doba požadované praxe byla zkrácena.

Pokud máte vzdělání, nepotřebujete praxi

Pokud má žadatel o živnost patřičné odborné vzdělání, pak není praxe v oboru nutná. To je velmi dobrá zpráva zejména pro studenty, kteří aktuálně školu úspěšně ukončili a mají zájem okamžitě začít podnikat a postavit se na vlastní nohy.

Mezi odborné vzdělání se řadí středoškolské s maturitou, výuční list, nebo vysokoškolské vzdělání. Oborů a profesí, ve kterých můžete své podnikání zahájit je hned celá řada.

Profesí je skutečně dost a nelze je zde ani všechny vyjmenovat. Pro založení řemeslné živnosti platí naprosto stejná pravidla, jako při založení klasické, běžné živnosti.

  • pekařství, cukrářství
  • kadeřnictví, kosmetické služby
  • mlékárenství, uzenářství
  • zlatnictví, klenotnictví
  • opravy a montáže
  • malířství, zednictví
  • a mnoho dalších

V první řadě je vyžadována naprostá trestní bezúhonnost. Především nesmí být spáchán trestný čin v podnikání a nesmí dojít během minulých let k odnětí svobody. Dosažení požadovaného věku je samozřejmostí stejně, jako že žadatel musí být právně způsobilou osobou a na místě se tak prokáže občanským průkazem. Zároveň nesmí být evidentní žádný dluh vůči státu nebo pojišťovnám, dluhy na dani, nebo na finančním úřadu.

Co je pro vydání řemeslného živnostenského oprávnění nejdůležitější je potvrzení o požadovaném vzdělání či praxi, která se dokládá přímo na Živnostenském úřadu.

Mohlo by vás zajímat:


Tento záznam byl zaslán Živnostenská oprávnění a označen , , , , . Záložka je zde.

Similar posts

Komentáře jsou uzavřeny.