Živnosti a vše okolo nich

Volné živnosti

Volné živnosti obsahují asi okolo 80 obrů činností, které spadají do této kategorie. Navíc k zahájení takové živnosti stačí skutečně jen vydání živnostenského listu, což by, pokud splňujete všechny podmínky, měla být v tomto případě brnkačka.

Odborná způsobilost není potřeba

K vykonávání volných živností totiž nepotřebujete vzdělání, praxi v oboru zkrátka nic. Volné činnosti totiž sdružují hned několik činností, jako jsou ty výrobní, obchodní nebo sem patří i některé běžně poskytované služby. Co byste ale měli vědět, že nedostáváte živnostenské oprávnění i přesto, že musíte projít všemi podmínkami, ale pouze výpis z živnostenského rejstříku.

Pár výhod to ale má. Pokud již některou z činností provozujete a chcete k tomu provozovat ještě jednu volnou živnost, pak stačí jen zajít na úřad a tam nechat živnost doplnit. Doplnění živnosti nemusíte hlásit ani na jiném úřadě, dokonce ani na své pojišťovně.

Volné živnosti patří mezi živnosti ohlašovací, což znamená, že do budoucna vzniká právní nárok. Pokud jsou tedy zákonem stanovené podmínky splněny, není důvod k tomu, aby nebylo vydáno živnostenské oprávnění/výpis z živnostenského rejstříku. Zároveň se ale jedná o takové činnosti, které nejsou státem nijak hlídány a regulovány, není brán ohled na škody, které jsou během činnosti způsobeny, protože jsou prováděny neodborným způsobem – není nutné dokládat vzdělání ani praxe v daném oboru, takže se předpokládá, že ji vykonavatel ani nemá.

Mohlo by vás zajímat:


Tento záznam byl zaslán Živnostenská oprávnění a označen , , , , . Záložka je zde.

Similar posts

Komentáře jsou uzavřeny.