Živnosti a vše okolo nich

Pozastavení živnosti

Pokud se vám v podnikání nedaří, chcete nastoupit do zaměstnání, jako normální zaměstnanec nebo naopak chcete nějakou dobu nedělat nic, pak je potřeba udělat něco se svým živnostenským listem.

Ten se rozhodně nedoporučuje úplně rušit – je to příliš zdlouhavé a navíc jeho další vyřízení stojí 1 000,- Kč. Pozastavení živnosti je tak velmi dobrou cestou, jak se jednou k živnosti zase třeba vrátit.

Raději pozastavit, než zrušit

Od roku 2010 platí zákon, že nemusíte přerušení živnosti hlásit na Živnostenském úřadu, ale stačí, když zašlete oznámení na Českou správu sociálního zabezpečení, zdravotní pojišťovně a mimo jiné i Finančnímu úřadu. Rozhodně byste na tyto kroky neměli zapomínat, protože jinak budete platit stejně, jako kdybyste živnost nepřerušily. Jednotlivé úřady totiž mezi sebou nekomunikují a tak by se časem mohlo stát, že budete platit, ani nebudete vědět, jak. Existuje ale jednotný registrační formulář, který se nachází na každém Živnostenském úřadu, a s jeho vyplněním dáváte vědět všem úřadům.

Pokud jste zaměstnán na hlavní nebo vedlejší pracovní poměr, pak se nemusíte starat o platbu zdravotního a sociálního pojištění, které za vás automaticky odvádí zaměstnavatel. Pokud jste studentem do 26 let, pak za vás platí zdravotní a sociální pojištění stát. Jste bez příjmů, bez práce a máte obavu, že to tak bude i nadále? Pak se buď přihlaste na úřad práce, který za vás pojištění bude platit a tak nebudete mít žádné výdaje navíc, nebo si můžete zdravotní pojištění hradit sami a to ve výši 1 080,- Kč/měsíc.

Sociální neboli důchodové pojištění si ze zákona platit nemusíte, ale taky vám není započítáno do důchodu.

Mohlo by vás zajímat:


Tento záznam byl zaslán Živnosti a označen , , , , . Záložka je zde.

Similar posts

Komentáře jsou uzavřeny.